En kvinna skulle aldrig uppfinna något så korkat!!
Jag har precis tagit hand om en hel diskbänk full med disk. Slabbig och blöt om nävarna ska jag ta fram en diskmedelstablett och stoppa i diskmaskinen. Men någon SMART JÄKEL har kommit på att
– Ja, vi lägger varje liten %&#*^tablett i en egen liten ?&%#*^påse så att varje kvinna som ska öppna den *&%#¤ påsen får slita sitt hår i förtvivlan för att den inte går att få upp med blöta slabbiga händer. DET gör vi!! 😀
Eller hur!!
Inte ens med torra händer är det en enkel match att få upp de där *%¤#¤ små påsarna. Och VARFÖR över huvud taget lägga varje tablett i en påse? Vad fyller det för funktion liksom? (förutom att reta gallfeber på alla stackare som ska öppna dem).
Det finns andra disktabletter som inte ligger i påse. YES!
E’ det sant?? Jag har köpt massa olika och alla ligger i plast. Men då blir det YES hädanefter för jag blir totalt galen på de där små påsarna!! Tackar för tipset!
Hej! Det kan inte vara så att du INTE behöver avlägsna påsen. Vi har tabletter på jobb som man inte behöver avlägsna påsen på, dvs bara stoppa in hela altet i diskmaskinen. Läs på bruksanvisningen och kolla om det också förhåller sig så på dina tabletter. Lycka till!
dreas på Zoopet
Okej, det ska jag kolla!! Men jag tror de ska tas bort, det känns som vanlig plast i alla fall. Men ska kolla, tack för tipset 🙂
Om du bara spolar lite vatten på plasten så märker du direkt om den smälter eller inte.
Smart! Varför kom inte jag på det själv…. Hm… 😉
Har testat nu, de löser inte upp sig i vatten. Påsarna alltså… Får bli Yes nästa gång!